Що таке Великодержавний Сокіл?

Трохи про українські імперіалістичні амбіції.

Історія подарувала нам безліч питомо українських символів. Тризуб – головна емблема державності. Ідея Nації (ꑭ) – знак організованого націоналістичного руху. Я також публікував розповідь про Звіра Nації – того самого Донцовського Звіра – тваринного уособлення українців, тотему. Але існує ще дещо.

Великодержавний Сокіл одночасно є найрадикальнішою та найтаємничішою символікою тих, кого прийнято називати загальним терміном «ультра». Ультраправі, ультранаціоналісти, ультраконсерватори – українці, що поділяють думку про імперський шлях Великої України.

Моя стаття поділена на два блоки. Перший – історичний екскурс в загальноєвропейську геральдику. Про те, чому хижі птахи займають в ній настільки особливе місце. І другий – закрита інформація, що раніше ніколи не розміщувалась публічно. Про значення Великодержавного Соколу для українських націоналістів.

Всі дороги ведуть до Риму

З давніх давен людські культури зображали птахів. Зустріти їх можна в спадщині різних народів на різних континентах. Птахів малювали на стінах печер, використовували в оформленні одягу, прикрас, оберегів, зброї та грошей. Птах був ідолом, і птах став гербом не однієї державності.

Коли говорять про птаха як про символ в контексті Європи, то зазвичай згадують римського орла. Рим нерозривно повʼязаний зі своїм орлом – фактично, це найвпізнаваніший атрибут римської цивілізації взагалі. Легенди повʼязують його з богом Юпітером, батьком всіх богів – в давньоримській релігійній традиції він мав головний статус, був еквівалентом Зевса з давньогрецької міфології.

За рахунок свого особливого місця в культурі орел став основою аквіли – військового знаку римських легіонерів. Металевого птаха носили на жердині перед строєм, і він був не лише засобом розрізнення, а й головною святинею підрозділу. Спеціальний солдат – аквіліфер – відповідав за збереження аквіли, адже її втрата була найвищою ганьбою. Якщо легіон губив свого «орла» в будь-який спосіб, підрозділ розформовували.

Аквіли римських легіонерів. Графічна реконструкція.

Аквіли були символом влади – передусім військової. Війна відкривала для римського громадянина шлях до повноцінної участі в управлінні державою. Видатні полководці ставали видатними правителями, і знаки їхнього впливу – ті самі орли – перетворювались на символи загальнодержавного правління.

Жодна з легіонерських аквіл до нашого часу не збереглась. Ми маємо лише їхні описи, а також інші зразки «орлиного спадку» римлян – передусім в монументальній скульптурі. Хоча птаха використовували і за часів Республіки, найбільшого поширення він отримав вже в Імперії, ставши символом жаги до експансії.

Римський імперський орел, II сторіччя нашої ери. Базиліка Святих Апостолів в Римі, Італія.

Загальна європейська цивілізація веде свою спадкоємність саме від Давнього Риму. Орли імператорів еволюціонували у герби шляхетних родів та згодом у емблеми національних держав. Не були й забуті й аквіли – в 1804 році Наполеон Бонапарт наказав виготовити та роздати своїм полкам так званих «прапорних орлів». В історію вони увійшли під назвою «Французьких імперських орлів», і для наполеонівських військових виконували ту ж саму роль, що й аквіли для римських легіонерів – слугували символічним інструментом обʼєднання солдатів в єдину бойову співдружність.

Французький імперський орел армії Наполеона Бонапарта, зразок 1804 року.

В 20 сторіччі найбільшу відомість зі зловісним відтінком отримав інший орел – німецький. Нацисти обрали гербом Третього Райху власну варіацію цього птаха. «Державний орел» – або «партійний орел» – став офіційним символом націонал-соціалістичної Німеччини в 1935 році. До цього він був лише одним з логотипів гітлерівської НСДАП. Що цікаво – в «партійному» виконанні орел дивився вправо, а при перетворенні на державний знак його «віддзеркалили», повернувши голову в лівий бік.

Скульптура Державного орла над будівлею суду в місті Бінген-ам-Райн, Німеччина, 2024 рік. Внаслідок процесів денацифікації з вінка була видалена свастика, проте птах все той же. Скульптура має статус історичної памʼятки.

Орли й досі широко представлені не в історичній, а в сучасній геральдиці. Найпростіший тут приклад – американці, які в своїй айдентиці спираються саме на європейську традицію. І не лише на естетику, а й на внутрішнє значення. І значення це завжди для орлів було одним і тим самим – імперіалізм.

Такий їхній сенс поділяють також українці.

Особливий український контекст

За староруським звичаєм найшвидшого птаха неба називали соколом. В джерелах зустрічається імʼя Рарог – дух вогню, посланець богів, що мандрує по видноколу у вигляді блискавки. Міфологічно його повʼязують зі Сварогом – верховним богом словʼянського пантеону.

Існує дещо поетична версія, начебто Тризуб – головний знак Київської Русі – був схематичним зображенням сокола, який атакує здобич. Мовляв, його використовував князь Рюрик в якості особистого знаку, а згодом він перетворився на більш схематичну емблему. 

Уявлення про Тризуб як схематичне зображення атакуючого Сокола.

Проте Рюрик – постать радше легендарна, і археологи досі не знайшли підтверджень такої гіпотези. Тризуб-сокіл є народною інтерпретацією національної символіки. Те, чого не було в давній історії, зустрічається в сучасності – на шевронах бійців Збройних Сил України або бійців добробатів 2014 року.

Образ сокола на українських землях майже повністю заміщував орла. Географія Дикого Поля формувала особливу психологію людей, і в піснях та міфології часто зустрічається порівняння козаків як провідної військової верстви з соколами – вільними вчиняти так, як їм заманеться.

В 1894 році у Львові було організовано спортивне товариство «Сокіл». Офіційною метою діяльності було визначено проведення руханковою активності серед населення, робота з фізичним здоровʼям молоді. В реальності ж «соколи» були формою національної самоорганізації українців на шляху підготовки до відновлення державності.

Прапори організації були малинового кольору, наслідуючи традиції козацьких знамен Запорізької Січі. З одного боку на них зображався Лев – емблема Галицько-Волинського князівства. З іншого – Архангел Михаїл, герб Золотоверхого Києва. Подібна візуальна соборність Наддністрянської та Наддніпрянської України скріплювалась образом птаха-сокола – всі прапори вінчались своєрідною пташиною аквілою. Сокіл був бронзовим і тримав в кігтях гантелю.

Прапор української спортивної організації «Сокіл» та його верхівʼя-аквіла. Зразок приблизно 1907-1914 років.

З «Соколом» тісно співпрацював харківський адвокат Микола Міхновський. Нині він відомий як перший ідеолог українського націоналізму та автор програмової брошури «Самостійна Україна», яка відстоювала ідею повної незалежності держави.

Товариство було загальноукраїнським в усіх сенсах. Свою роботу організація хоча й розпочала на землях, які були під контролем Австро-Угорської імперії. Проте з 1907 року її осередки почали зʼявлятись і на теренах Російської імперії, цементуючі в свідомості суспільства ідею про єдність українців поза кордонами.

Памʼятна відзнака з птахом до 40-річчя товариства «Сокіл». 1934 рік.

Активісти-соколи стали кістяком при формуванні УГА (Української Галицької Армії) та УСС (Українських Січових Стрільців), які відігравали провідну роль під час Перших Визвольних змагань 1917-1921 років. Одним з найвідоміших «соколів» свого часу був Євген Коновалець – полковник, що згодом заснував ОУН (Організацію Українських Націоналістів).

Після втрати державності окупанти розпочали кампанію зі знищення «Соколу» як прояву «українського буржуазного націоналізму». Товариство частково збереглось в еміграції, а сам символ повернувся додому одразу після відновлення незалежності в 1991 році.

Емблема пластової референтури при Союзі українських емігрантських організацій у Франції. Ілюстрація з журналу «Скоб», 1938 рік.

Щоправда дещо в іншій іпостасі – більш радикальній.

Жага імперіалізму

Після розпаду СССР українська держава була проголошена в дещо дивних кордонах. Наявність сепаратистських утворень у вигляді автономної республіки Крим чи невключення Кубані до складу України підіймало питання про штучність нової геополітичної реальності.

В 1990-х роках всередині націоналістичного руху зʼявилась нова ідеологічна течія – український імперіалізм. Її головним виразником стала ДСУ (Державна Самостійність України). Організація виступала за розбудову держави на націократичних принципах, де титульна нація була б основою всього. Україна в їхньому баченні не повинна була замикатись на саму себе. Навпаки – країна, немов живий організм, потребувала б розширення за рахунок історичних земель, заселений українцями, які з тих чи інших політичних причин тимчасово знаходились в складі інших держав.

Світоглядно ДСУ була близька до СНПУ (Соціал-Національної Партії України) – ретроспективно її знають як першу структуру, яка використовувала символ Ідея Nації. Актив ДСУ ж мав власну ні на кого не схожу партійну емблему – Сокола, якого в агітації вони титрували Великодержавним. Подібно до козацьких знамен, колір головного прапору було обрано малиновим. В центрі намальовано птаха, всередину якого вписали Тризуб – головний знак історичної тяглості між Руссю та Україною.

Фото Запорізького осередку варти ДСУ – парамілітарної структури всередині організації. Острів Хортиця, середина 1990-х років.

Так графічно репрезентувалась ідея української великодержавності. Київська Русь визнавалась старою імперією українців – наддержавою Європи. Отже, доля призначала сучасному поколінню збудувати нову імперію – Велику Україну, від Сяну по Кавказ.

ДСУ зникла з політичного поля, реформувавшись в історичний клуб «Холодний Яр». Їхня ж символіка та ідеї пережили організацію. Дещо маргінальний статус українських імперіалістів не лякав – непопулярність гуртувала навколо сенсів найстійкіших.

В 2000-х роках Великодержавний Сокіл широко використовувався харківською організацією ПУ (Патріот України). Їхні парамілітарні загони – NС (Nаціональна Самооборона) – власні прапори в прямому сенсі слова творили на основі старих прапорів ДСУ. Вони стали «речовим доказом» спадкоємності, коли старі чорно-золоті соколи були нашиті на нові знамена.

Штандарт парамілітарної Nаціональної Самооборони, яка діяла в складі «ПУ» в 2000-х роках. Великодержавного Сокола вирізали з прапора Харківського осередку ДСУ і помістили на перехрестя нового стягу.

ПУ перетворило Великодержавного Сокола з малюнку-емблеми на справжню ідеологічну концепцію. Україна згідно з Конституцією мала малий державний герб – золотий Тризуб в синьому щиті. Потреба ж появи великого герба хоча й регулювалась текстом основного закону, проте сама емблема описана не була. Націоналісти закликали обрати таким Великодержавного Сокола, заявивши про амбіції поширювати український життєвий простір.

«Патріотівці» малювали Сокола по-різному – значна кількість його графічних варіацій зумовила те, що до сих пір не існує якоїсь «загальнозатвердженої» версії емблеми. Змінюється не лише обрис птаха, а й внутрішнє наповнення – іноді на його груди поміщають звичайний Володимирів Тризуб, Ідею Nації або Рунічний Тризуб – ультраправу варіацію державної символіки.

Хоругва з Великодержавним Соколом та Рунічним Тризубом та написом «Земля та Кров». Соціал-націоналістична ідеологічна конференція, травень 2009 року.
Вимпел з Великодержавним Соколом, середина 2000-х років.
Великодержавний Сокіл в інтерʼєрі офісу «ПУ» в Харкові на вулиці Римарській. Початок 2010-х років.
Марш памʼяті Героїв Крут, демонстранти несуть щити з Великодержавним Соколом та Рунічним Тризубом. Івано-Франківськ, січень 2017 року.

В 2015 році Великодержавний Сокіл зʼявився на прапорах добровольчого полку АЗОВ. В синьо-жовтих барвах, агресивний птах позиціонується як вартовий ідеї. Знамено існує в двох варіаціях. На одному Сокіл поєднано з клиновидним шевроном підрозділу, а на іншому фоном йде малюнок сонячного колеса – прадавнього європейського знаку циклічності буття.

Дві варіації азовського прапора з Великодержавним Соколом, які використовувались в різний час. Зліва з сонячним колесом, справа з щитом.

Хоругва Азову – головна святиня для бійців – вінчається фігурою птаха. Сенс в неї такий самий, що й у римських або французьких аквіл. Вона є невідʼємною частиною бойового знамена азовців.

Хоругва полку АЗОВ та верхівʼя-аквіла з Великодержавним Соколом.

Естетика Великої України

Нині Великодержавний Сокіл є одним з символів нових українських ультраправих – націоналістів, які прагнуть для своєї країни більшого. Не тільки того, аби вона зберегла незалежність та реалізувала своє право на самозахист, а й здобула статус потужного геополітичного гравця. Стала лідером Східної Європи, а згодом і всього континенту.

За своєю сутністю емблема є імперіалістичною, експансивною, наступальною. Історично повʼязана і загальноєвропейською традицією, і з глибинною українською історією. Вона підкреслює войовничість українців – і природну потребу нації у експансії.

Великодержавний Сокіл – Nаш Імперський Орел – сповіщає про прихід нової епохи, де кожен народ може надіятись лише на самого себе.

Патч «Великодержавний Сокіл» від RAINSHOUSE.com

Інші публікації